Hemen TIKLA-ARA!
0 505 846 30 77
Hemen TIKLA-YAZ!
Whatsapp Hattı

İstasyon Sistemi

İSTASYON SİSTEMİ NEDİR?

Bir sınıfta bütün merkezlerin olması yerine sınıfları merkezler haline dönüştürdük. Bu sayede dikkat süresinin artacağını düşünüyoruz. Odaklanma ve sonraki çalışmayı bilmek nedeniyle davranışsal itirazların ortadan kalkacağını öngörüyoruz.

Apartman hayatına entegre olmak zorunda kalan çocuklarımız istasyon sistemi ile hareketli aktivitelerle kendilerini daha rahat ifade edebilecekler ve yeteneklerini gözlemlememiz için bize fırsat sunmuş olacaklardır. Çocuk merkezli olan bu sistem ile çocuklarımız önüne sunulan beceriyi zorunda bırakılarak değil keşfederek araştırarak öğrenmiş olacaktır.

İSTASYON SİSTEMİ MERKEZLERİMİZ

OYUN MERKEZİ

Oyun çocuğun tüm gelişim alanlarını destekler. Çocuklar oyun sırasında nesneler ve kişilerle etkileşimde bulunur. Düşünmenin gelişimini destekleyen bu merkezde çocuklarımızın farklı roller almasına, yeni keşiflerde bulunmasına, günlük yaşamdan olayları ve kişileri doğaçlama canlandırmasına imkân sağlayan materyallerimiz bulunmaktadır. Bu merkezde yapılan etkinliklerde hedefimiz çocukların dil ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirmeye zemin hazırlamaktır. Bu etkinliklerde çocuğumuz gelecekte üstlenecekleri rolleri tanımaya, cinsel kimlik kazanmaya, toplumsal kuralları öğrenmeye ve duygusal yönden rahatlama çalışmalarına zemin hazırlayabilir. Bu alanda etkileşimde olan çocuklarımızın paylaşmayı, yardımlaşmayı, başkalarının haklarına saygılı olmayı, sorumluluğunun farkında olmayı ve sorumluluğunu yerine getirmeyi öğrenmesi hedeflenir.

MÜZİK MERKEZİ

Müzik etkinliğinin çocuğun motor gelişimine katkısını bilen okulumuz müzik ile bedensel hareketleri birleştirerek müziğin karakterine ve ritmine uygun belli bir düzen içinde hareket etmeye olanak sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Okulumuz müzik etkinliğinde orff aletleri yanı sıra piyano eğitimini de sunmaktadır. Keşfetmek için geliştirdiğimiz yöntemle tüm çocuklarımız bir hafta orff aletleri ile bir hafta piyano ile çalışacaklardır. Çocuklarımızın kendilerini sözel olarak ifade edemedikleri durumlarda müzik etkinliği sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyerek özgüven kazanmalarına yardımcı olur.

READ MORE

ALAN GEZİLERİ

Alan gezileri çocuklarımızın araştırma, problem çözme ve olayları yerinde gözlemleme yoluyla doğrudan ve anlamlı öğrenme ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Bu geziler ile yaşadığımız çevreyi kimlerle ya da ne ile paylaştığımızı bilmek, doğal ortamda kavramları öğrenmek, yaşayan başka canlıların yaşam hakkına saygı göstermek ve bunlarla etkileşimi artırmak hedeflenmiştir.

READ MORE

FEN MERKEZİ

Fen çalışmalarında olayların oluşumunu gözlemleme, gözlemden elde edilenlere bir anlam vermeye çalışma, yeni bilgiler ekleyerek karşılaşılan durumla ilgili tahminde bulunma becerileri aktif rol oynamaktadır. Fen etkinlikleri okulumuzda eğitimcilerimizin hazırladığı planlanmış etkinliklerle ve çocuklarımızın merak ettiklerini öğrenmeye ortam hazırlayan spontane etkinliklerle sürdürülecektir. Fen sınıfımızda çocuklarımızın merakını ateşleyen materyaller ile çalışmalar sürdürülecektir. Her merakın yeni buluş ve vizyon etkisi olduğu bilinci ile yaparak yaşayan çocuklarımıza ve gerçek yaşamın rol modeli olan etkinliklere rehberlik edilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle Fen etkinliklerinde doğa gezileri ve müze ziyaretleri çalışmalarımız arasında yer bulacaktır.

READ MORE

KİTAP MERKEZİ

Kitap merkezimizde amacımız çocuklarımızın Türkçeyi doğru ve etkili konuşmalarına zemin hazırlamak ve sözcük dağarcıklarını geliştirmektir. Sesleri doğru çıkarma, farklı söz dizimsel yapıları anlama ve kullanma, dinleme becerileri kazanma ve duygu ve düşünceleri sözel / sözel olmayan yollarla ifade etme amaçlanmaktadır. Ek olarak ses tonunu ayarlama ve sözcükleri doğru kullanma yol gösterici öğretmenlerin izinde öğrenilebilir.

READ MORE

ORGANİK BESLENME

Sebze ve meyvelerimiz bahçemizden temin edilmektedir. Okulumuzda paketli ürün kullanılmaz. Yoğurt ve kefir okulumuzda mayalanır. Mevsiminde toplanmış meyve ve sebzelerden cam kavanozlarda konserve yapılır. Turşumuzu kendimiz yaparız. Zeytinyağı ve tereyağı dışında yağ kullanmayız. Kızartma yemekleri fırında yapılır. Şeker yerine bal kullanılır.

READ MORE

SANAT MERKEZİ

Bu sınıfta çocuklarımız çevreleri ve kendileri ile ilgili algı, duygu ve düşünceleri aktaracakları materyaller ile çalışmaktadır. Bu sınıfta küçük kas, sosyal ve bilişsel becerileri geliştirmek hedeflenmiştir. Yeni ve özgün çalışmaları destekleyen okulumuzda haftada 1 gün seramik çalışmasına yer verilmiştir. Bu sayede özgün ve yaratıcı olacağını ön gördüğümüz çocuklarımızın motivasyonunun da artacağını düşünmekteyiz.

READ MORE

DRAMA MERKEZİ

Bu sınıfta çocuklarımız birbirleri ile iletişime geçerek birçok role bürünebilirler. Sebep sonuç ilişkisi, sosyalleşme, problem çözme ve yaratıcılıkları gelişirken, dil gelişimi ve özgüven konuları da pekiştirilmiş olur. Çocuklarımızın kendini ifade etmesini önemsiyoruz. Bu nedenle drama sınıfımızda sahnemiz ve oturma alanlarımız bulunmaktadır. Haftanın bir günü eğitmenimiz ile duygu yansıtma ve duyguların farkında olma çalışmaları yapılacaktır. Çocuklarımızın okul öncesi dönemin temel yapıtaşı olan taklit yoluyla anlama ve dinleme becerilerini üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.

READ MORE

PSİKOLOG

Gözlem odaklı olan okulumuzda uygun ortam sağlamak amacıyla sınıflarımız maksimum 12-13 öğrenci olacaktır. Kurucu & psikolog her zaman sınıflarda bulunacak, çocuklarımızın gelişim ve duygu durumlarına odaklanacak ve ihtiyaçlarını not alacaktır. Bu gözlemler sınıf içi etkinliklere yansıyacak ve ailelerle şeffaf bir biçimde paylaşılacaktır. Aylık seminerler ve kitap toplantıları yapılacaktır. Velilerimiz çocuklarımızla doğru iletişim ve çeşitli yaklaşımlar konusunda bilgilendirilecektir.

READ MORE

Neden Okul Öncesi İngilizce Eğitimi?

Çocuklarımızı daha iyi bir geleceğe hazırlamak ve onların daha iyi bir iş imkânına sahip olmasını sağlamak için onlara İngilizceyi iş hayatına atılmadan önce öğretmek çok önemlidir. Bilimsel araştırmalara göre çocuklar için 0-6 yaş arası dönem yabancı dil öğrenimi için en iyi zamandır. Çünkü 6 yaşına kadar çocukların beyni tıpkı bir elektronik kaydedici gibi olağanüstü bir kayıt yeteneğine sahiptir. Bu dönemlerde çocukların zihinleri onlara verilen her bilgiyi kaydetmektedir. Fakat bu yüksek kayıt kapasitesi 6 yaşından itibaren düşmeye başlar.  Bu yüzden gelişme ve öğrenme çağında zihinlerine İngilizceyi entegre etmek ilerleyen yaş dönemlerinde İngilizceyi hiçbir şekilde zorlanmadan hızlı bir şekilde öğrenmelerine olanak sağlamış olacaktır.